Anita Tracey, sygeplejerske, kvalitetskonsulent og Master i klinisk sygepleje på Aalborg Universitetshospital, modtager Tandlægeforeningens Sundhedspris 2024 for sit banebrydende og vigtige arbejde med at sætte fokus på, hvor vigtig god mundhygiejne er for indlagte patienter og deres sundhed.
OMBOLD har siden 2003 brugt fodbold og det fællesskab, der følger med, til at skabe positive livsforandringer for mennesker i udsatte positioner. Gennem et 3-årigt pilotprojekt, støttet af Den A.P Møllerske Støttefond med 6 millioner kroner, vil OMBOLD overføre erfaringerne fra fodbolden til floorball, badminton og gang/løb, så flere udsatte mennesker kan blive en del af idrætsfællesskaber.
Natten til søndag opstod der en hændelse i Jomfru Ane Gade i Aalborg, hvor politiet var i gang med en patrulje. En mand, som råbte skældsord efter politiet, blev trukket til side for en nærmere undersøgelse.
Nordjyderne er bedst til at huske røgalarmen, og er du under 30, er du mindre tilbøjelig til at vide, om din røgalarm rent faktisk virker. Det viser en ny medlemsundersøgelse foretaget af landets største medlemsejede forsikringsselskab, LB Forsikring.
Torsdag formiddag anholdt politiet en mand, der lå og sov i vindfanget i et supermarked på Vesterbro i Aalborg. Manden var svært beruset og havde tydelige problemer med at tage vare på sig selv.
Onsdag morgen fik politiet et afgørende tip fra en opmærksom borger, der havde observeret stjålne cykler gemt i et skur i en baggård på Absalonsgade i Aalborg.
Mandag aften blev en ung mand anholdt for narkokørsel, da han kom kørende ad Sohngårdsholmsvej ud for Lønneparken i Aalborg. Politiet standsede manden på grund af en skade på bilens front.
En medarbejder i en kiosk på John F. Kennedys Plads i Aalborg blev mandag eftermiddag vidne til et butikstyveri, hvor en person forlod butikken med seks øl uden at betale.
Håndbolden boomer i Nordjylland. Det viser DanskHåndbolds netop offentliggjorte opgørelse af medlemstallene for 2023.
Torsdag formiddag modtog politiet en anmeldelse fra en borger, som havde opdaget, at ubudne gæster havde været på besøg i vedkommendes kælderrum på Ryesgade i Aalborg.
En borger i Aalborg oplevede en uheldig hændelse tidligt søndag morgen, efter at have taget en pirattaxa hjem. Borgeren havde indvilliget i at lade chaufføren bruge sit toilet, hvilket førte til, at chaufføren kom med op i lejligheden.
I løbet af natten mellem lørdag aften og tidligt søndag morgen fandt et indbrud sted på Enggårdsgade i Aalborg. Indbrudstyven, der formåede at komme ind i huset ved brug af et koben, anvendte dette til at bryde et vindue på 1. sal op.