Husets Porcelænsværksted byder på en unik mulighed for at arbejde med både flydende og plastisk porcelæn. Her kan du støbe alt fra kopper til vaser ved hjælp af gipsforme. Det er dog vigtigt, at du har deltaget i et 'Intro-støbekursus' for at arbejde med flydende porcelæn. Værkstedet er udstyret med alt nødvendigt udstyr, og porcelænsler og støbemasse skal købes i Huset.
Senere på dagen kan du deltage i Husets Form og Glasurværksted, hvor du kan udforske lerets mange muligheder. Her kan du arbejde med pladeteknik ved hjælp af en mekanisk lerpladeruller og afslutte dit værk med en af de 50 forskellige stentøjsglasurer. Leret skal købes i Huset, og værkstedet giver dig adgang til alt nødvendigt udstyr.
Vigtige bookingreglerDet er vigtigt at bemærke, at pladsbooking til værkstederne er personlig, og du kan kun booke én plads ad gangen. Først når du har mødt op til din bookede tid, kan du booke din næste tid. Ved køb af pladsbookingbillet accepterer du at overholde Husets bookingregler, som kan findes på huset.dk under 'Huset Tilbyder'.
Praktisk information
Dato: Onsdag 11. december 2024
Tid: Porcelænsværksted kl. 15:00, Form og Glasurværksted kl. 18:00
Sted: Huset, Hasserisgade 10, 9000 Aalborg
Entré: 30 kr pr. værksted
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her