Skab, lær og tegn: Tre spændende aktiviteter på Aalborg Bibliotekerne

dato

Den 20. marts 2025 byder Aalborg Bibliotekerne på en dag fyldt med kreative og lærerige aktiviteter for alle aldre. Fra Makerspace til IT-hjælp og Tegnekollektivet, er der noget for enhver smag. Deltag uden forudgående tilmelding og oplev fællesskabet på Hovedbiblioteket.

Skab dine idéer til virkelighed i Makerspace

På Aalborg Bibliotekernes Makerspace kan du bringe dine kreative idéer til live. Her står makere klar til at hjælpe dig med alt fra skæring og tryk til syning og brodering. Uanset om du vil prøve kræfter med en 3D-printer eller en lasercutter, er du velkommen til at deltage uden tidsbestilling.

Makerspace er åbent hver tirsdag og torsdag fra kl. 15 til 18. For mere information om mulighederne og priser, kan du besøge dette link.

Få styr på IT med IT-Caféen

Har du brug for hjælp til mobilen, MitID eller det digitale Danmark? IT-Caféen på Hovedbiblioteket tilbyder tålmodig vejledning hver torsdag fra kl. 16 til 18. Her kan du få hjælp til at navigere i den digitale verden, og der er altid kaffe og te på kanden.

For yderligere detaljer om tilgængelighed og planlægning af dit besøg, kan du klikke på dette link.

Slip kreativiteten løs i Tegnekollektivet

Tegnekollektivet er et åbent fællesskab for alle, der har lyst til at tegne, uanset niveau. Mød op hver anden torsdag i lige uger fra kl. 18 og vær en del af et kreativt fællesskab. Du kan medbringe dine egne materialer eller benytte de mange tegneredskaber, der stilles til rådighed.

Tag gerne noget at drikke og spise med, mens du nyder en aften fyldt med kreativ udfoldelse.

Praktisk information

Dato: Torsdag 20. marts 2025
Tidspunkter: Makerspace kl. 15:00, IT-Café kl. 16:00, Tegnekollektivet kl. 18:00
Sted: Aalborg Bibliotekerne, Hovedbiblioteket, Rendsburggade 2, 9000 Aalborg
Entré: Ingen oplysninger om entré
Kontakt: bibliotek@aalborg.dk eller tlf. 99314300



Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her
Kilde: Kultunaut

Seneste på facebook