For alle, der elsker drag eller ønsker at opleve det for første gang, er dette show en perfekt mulighed. The Cocktail Destroyers inviterer til en aften, hvor julestemningen er i højsædet med lækre drag-performances og flotte outfits. Efter showet kan publikum få taget et skønt julebillede med snedronningerne – en perfekt tilføjelse til julekortet eller juletræet.
Mød drag trioenThe Cocktail Destroyers består af tre talentfulde drag queens: Britney Corvette, Diana Diamond og Mizz Privileze. Britney Corvette, den frække sønderjyske nissepige, er kendt fra Klovn og som vinder af Absalons Drag Race sæson 2. Diana Diamond, den søde nissepige, har charmeret sig ind i hjertet på mange via DR P3 programmet "Matchet på Mælkevejen" og det omdiskuterede dragshow i børnehøjde på Frederiksberg Bibliotek. Mizz Privileze, den lokale Aalborg-stjerne, blev verdens første drag til at få en golden buzzer og komme i finalen i Danmark Har Talent.
Praktisk informationShowet er på dansk og har en aldersgrænse på minimum 15 år. Aalborg Streetfood er tilgængeligt for kørestolsbrugere, og der er unummererede siddepladser. Dørene til hallen med scenen åbner kl. 19.00, og showet varer fra 19:30 til 21:30 med en pause i midten.
Detaljer om arrangementet:
Dato: Torsdag 19. december 2024
Tidspunkt: Kl. 19:30-21:30
Sted: Streetfood Aalborg - Køkkenfabrikken, Skudehavnsvej 35-37, 9000 Aalborg
Entré: 139 kr
Målgruppe: Alle (minimumsalder 15 år)
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her