Oplev NABLA: Rytmisk vokalensemble i Aalborg

dato

Kom og oplev NABLA, Aalborgs eget vokalensemble, når de optræder i Folkekirkens Hus. Med knap 30 sangere og en beatboxer leverer de rytmisk a cappella på højeste niveau. Koncerten finder sted torsdag den 13. februar 2025 kl. 19:30.

NABLA har på kort tid formået at skabe sig et navn på den rytmiske vokalscene. Ensemblet består af knap 30 sangere og en beatboxer, som tilsammen skaber en unik musikoplevelse med rytmisk a cappella.

En koncert med kant og følelse

Til en koncert med NABLA kan publikum forvente både smukke og fyldige korklange, der forkæler øregangene, samt mere kantede numre, hvor både tekst og musik udfordrer lytteren. Repertoiret består af popmusik med dybde, hvor teksten og den gode historie er i centrum. Sangene fremføres i stærke, originale korarrangementer.

En anerkendt debut

Siden deres debut i foråret 2022 har NABLA udgivet deres første single og musikvideo og opnået stor anerkendelse for deres medrivende koncerter. De har blandt andet optrådt til Tv2s store juleshow, Sensommermagi ved Rubjerg Knude Fyr og Shubidua-jubilæumskoncert i Musikkens hus.

Line Groth i spidsen

Line Groth, et kendt navn inden for rytmisk kor i Danmark, står i spidsen for NABLA. Hun er også sanger, arrangør og medleder i det anerkendte rytmiske kor Vocal Line og har optrådt i New York med vokalkunstneren Bobby McFerrin.

Praktisk information
Dato: Torsdag den 13. februar 2025
Tid: Kl. 19:30
Sted: Folkekirkens Hus, Gammeltorv 4, 9000 Aalborg
Entré: Almindelig billet: 100 kr, Studerende til og med 30 år med gyldigt studiekort: 75 kr, Børn til og med 12 år: 50 kr
Målgruppe: Alle



Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her
Kilde: Kultunaut