Oplev Jørgens vilde historie på en rundtur i Aalborg

dato

Tag med Jørgen, også kendt som Karate-Jørgen, på en unik byvandring i Aalborg, hvor han deler sin dramatiske og spændende livshistorie. Turen begynder ved broen til Nr. Sundby og fortsætter gennem Jomfru Ane Gade, hvor Jørgen var en kendt dørmand.

Jørgen, der er 59 år gammel, inviterer alle med på en rejse gennem sin fortid i Aalborg. Turen starter ved broen til Nr. Sundby, et sted der har en særlig betydning for Jørgen, da det er her, han er vokset op og stadig bor.

En rejse gennem Jomfru Ane Gade

Undervejs vil deltagerne opleve Jomfru Ane Gade, hvor Jørgen har arbejdet som en respekteret dørmand i mange år. Jørgen fortæller om sit liv som dørmand, hvor han var en del af festlighederne, men også oplevede alvorlige situationer. Det var her, han mødte sin kone, og selvom tiden i gaden var fyldt med sjov, var der også farlige øjeblikke.

Personlige og dramatiske oplevelser

Jørgen deler nogle af de mest intense øjeblikke fra sit liv, herunder episoder hvor han blev skudt og stukket med en kniv. Han vil også fortælle om de forsøg, der har været på at likvidere ham, og hvordan disse oplevelser har påvirket ham senere i livet med PTSD.

Praktisk information
Dato: Lørdag den 5. april 2025
Tid: Kl. 13:00
Sted: Broen til Nr. Sundby (ved siden af restaurant Bones), Strandvejen, 9000 Aalborg
Entré: 189 kr
Målgruppe: Alle



Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her
Kilde: Kultunaut

Seneste på facebook