Oplev fusionen af jazz og pop med AYJO på Studenterhuset

dato

Torsdag den 20. marts 2025 kl. 20:00 inviterer Aalborg Youth Jazz Orchestra (AYJO) til en unik musikalsk oplevelse på Studenterhuset Aalborg. Under ledelse af den anerkendte dirigent Nikolai Bøgelund vil orkesteret udforske, hvordan et live-bigband kan konkurrere med en DJ på dansegulvet ved at forene jazz- og popmusiktraditioner.

Aalborg Youth Jazz Orchestra, Nordjyllands nystiftede ungdomsbigband, byder på en spændende aften, hvor de udfordrer konventionerne for både bigband- og popmusik. Med støtte fra den erfarne dirigent og arrangør Nikolai Bøgelund, vil AYJO præsentere en klangmæssig oplevelse, der ændrer det traditionelle lydbillede af popnumre.

Dirigent Nikolai Bøgelund

Nikolai Bøgelund bringer en rig erfaring til projektet, med tidligere engagementer hos Aarhus Jazz Orchestra, DR Big Band og mange flere. Hans passion for musikken og evne til at omfavne forskellige musikalske udfordringer gør ham til en uvurderlig del af AYJO's rejse.

Aalborg Youth Jazz Orchestra

Grundlagt i 2021, fungerer AYJO som en talentudviklingsbase for unge musikere i Nordjylland. Orkesteret består af unge fra forskellige musikuddannelser, som får mulighed for at spille bigbandmusik på højt niveau. AYJO's projekter når ud til et ungt publikum gennem koncerter på efterskoler, højskoler og spillesteder.

Arrangementet er åbent for alle, og det bliver en aften fyldt med musikalsk innovation og kreativitet. Kom og oplev, hvordan jazz og pop smelter sammen i en ny og spændende retning.

Praktisk information
Dato: Torsdag 20. marts 2025
Tid: Kl. 20:00
Sted: Studenterhuset Aalborg, Gammeltorv 10, 9000 Aalborg
Entré: Ikke oplyst
Målgruppe: Alle



Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her
Kilde: Kultunaut

Seneste på facebook