Julens toner i Gug Kirke

dato

Oplev en stemningsfuld julekoncert i Gug Kirke med Filharmonisk Kor Aalborg. Den 16. december 2024 kl. 19:30 byder koret på en aften fyldt med velkendte julesange og klassiske værker af J.S. Bach, P.E. Lange-Müller og Morten Lauridsen. Fri entré.

Gug Kirke danner rammen om en magisk aften, når Filharmonisk Kor Aalborg inviterer til en koncert i julens tegn. Koncerten åbner og afslutter med elskede julesange, og i midten præsenteres værker som J.S. Bachs "Jesu, meine Freude", P.E. Lange-Müllers "Tre Madonna-Sange" og Morten Lauridsens "O magnum mysterium".

Dirigent Michael Bojesen

Korets dirigent, Michael Bojesen, har arrangeret fire af julesangene, herunder den ikoniske "Dejlig er jorden", der afslutter koncerten med budskabet om fred og glæde. Michael Bojesen, der blev ansat for et år siden, har løftet korets niveau betragteligt og etableret det som et af regionens førende klassiske kor.

Filharmonisk Kor Aalborg

Filharmonisk Kor Aalborg er et stort koncertkor med base i Gug Kirke. Koret deltager ofte i opførelser med professionelle musikere og solister, og de stiller store krav til deres sangere. Udover større værker opfører koret også mindre a cappella stykker, som ved denne julekoncert.

Praktisk information
Dato: Mandag 16. december 2024
Tid: Kl. 19:30
Sted: Gug Kirke, Nøhr Sørensens Vej 7, 9210 Aalborg SØ
Entré: Fri entré
Målgruppe: Alle er velkomne



Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her
Kilde: Kultunaut