Cash i kirken: En hyldest til Johnny Cash i Margrethekirken

dato

Oplev en unik musikalsk fortælling om Johnny Cash, når Karsten Holm & band fremfører "Cash i kirken" i Margrethekirken. Denne koncert den 4. marts 2025 kl. 19:00 byder på en rejse gennem Cash' liv og musik, med fokus på de sidste 10 år af hans karriere.

Bob Dylan beskrev Johnny Cash som "Nordstjernen", en kunstner som mange kunne navigere efter. Denne aften i Margrethekirken vil engle og dæmoner blande sig med countrymusik og amerikansk musikhistorie, når Karsten Holm & band leverer "Cash i kirken".

Musikalsk fortælling om Johnny Cash

Koncerten vil dykke ned i Johnny Cash' liv og den evige kamp mellem det religiøse og tilværelsens skyggesider, som var en enorm drivkraft for ham som kunstner. "Cash i kirken" fokuserer især på de sidste 10 år af Cash' liv, hvor han oplevede et stort comeback med albumrækken "American Recordings".

En aften med klassikere og fortolkninger

Publikum kan se frem til at opleve både Johnny Cashs egne sange og hans fortolkninger af numre fra kunstnere som Kris Kristoffersen, Hank Williams, Bruce Springsteen og Gordon Lightfoot. Der vil også være plads til de store hits i Cash' velkendte "Boom Chicka Boom" stil, herunder "Ring Of Fire" og "Get Rythm".

Bandet bag "Cash i kirken"

Koncerten fremføres af Karsten Holm på vokal og guitar, Bjørn Bønne Petersen på kontrabas og kor, Martin Blom på diverse guitarer og kor, samt Knud Erik Fuddi Steengaard på violin og kor.

Alt overskud fra koncerten går til Folkekirkens Nødhjælp, så deltagelse støtter også en god sag.

Praktisk information
Dato: Tirsdag 4. marts 2025
Tid: Kl. 19:00
Sted: Margrethekirken, Revlingbakken 18, 9000 Aalborg
Entré: 175 kr
Billetter: Kan købes her



Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her
Kilde: Kultunaut

Seneste på facebook