En 22-årig mand befandt sig for nylig på et værtshus i den kendte Jomfru Ane Gade i Aalborg, hvor han besluttede sig for at stjæle en flaske spiritus. Han gik om bag baren og tog flasken, men blev opdaget af en medarbejder, der krævede betaling.
En episode på en beværtning i Jomfru Ane Gade har resulteret i, at en 18-årig mand er blevet meddelt et toårigt forbud i henhold til restaurationsloven. En medarbejder på stedet opdagede den unge mand i færd med at tage kokain på toilettet og kontaktede straks politiet.
Klokken 01:39 modtog politiet en anmeldelse fra en borger i Aalborg, som var træt af sin nabo på grund af meget høj musik. Borgeren kunne ikke sove og havde forgæves forsøgt at banke på hos naboen, men ingen åbnede døren, og musikken spillede videre.
En hændelse i Jomfru Ane Gade i Aalborg involverede en 19-årig kvinde, der var stærkt beruset. En medarbejder fra gaden kontaktede politiet, da kvinden ikke kunne tage vare på sig selv. Personalet havde forsøgt at hjælpe kvinden og arrangeret, at hun skulle hentes, men situationen eskalerede, da kvinden blev ophidset og slog en medarbejder i hovedet.
Den Lokale Beredskabsstab blev samlet i går morges på politistationen i Aalborg for at monitere og koordinere indsatsen i forbindelse med det igangværende snevejr i det nordjyske område.
En hændelse torsdag eftermiddag i Aalborg Øst tog en uventet drejning, da en mand, der skulle prøvekøre en bil på Blåkilde, i stedet stjal den. Bilforhandleren reagerede hurtigt og alarmerede politiet.
En 25-årig butikstyv blev torsdag aften taget på fersk gerning i Aalborg, da han forsøgte at stjæle en jakke fra en butik på Hobrovej. Efter tyveriforsøget blev tyven visiteret af politiet, som fandt 2 gram skunk, en foldekniv og en bilnøgle på ham.
Nytårsnat blev en mand anholdt i Aalborg SV efter en dramatisk biljagt, der startede, da en politipatrulje bemærkede en bil køre hurtigt ud fra en tank på Hobrovej. Da patruljen ønskede at standse bilen, valgte bilisten at accelerere kraftigt og fortsætte ud ad Hobrovej.
En vinbar beliggende i Algade i Aalborg blev udsat for indbrud tidligt onsdag morgen, da alarmen gik. En patrulje blev hurtigt sendt til stedet, hvor de konstaterede, at en rude var blevet knust, og kasseapparatet stod åbent.
Mellem 26. og 27. december fandt et indbrud sted i en garage på en adresse i det sydvestlige Aalborg. Tyvene stjal fælge med sommerdæk fra stedet.
På denne side kan du som borger i Aalborg og omegn løbende finde opdateringer om aktuelle hændelser og indsatser fra politi og beredskab. Vi samler informationer fra officielle kilder som Nordjyllands Politi, døgnrapporter og andre myndigheder for at give et overblik over, hvad der sker i lokalområdet. Her kan du typisk læse om udrykninger, hvor politi, ambulance eller brandvæsen har været til stede, samt få indblik i dagens døgnrapport og politirapport.
Vi informerer om hændelser som brand, ulykke, eller situationer hvor alarm 112 er blevet kontaktet, og hvor der eksempelvis har været behov for ambulance eller helikopter. Vores fokus er at formidle saglige og neutrale oplysninger, så du som borger kan holde dig orienteret om politiets arbejde og beredskabets indsats i dag og de kommende dage.
Alle oplysninger på siden bygger på officielle udmeldinger og rapporter fra myndighederne, og vi bestræber os på at videreformidle nyhederne hurtigt og korrekt. Vi dækker både større og mindre hændelser, så du får et bredt indblik i, hvad der rører sig i Aalborg og omegn.
Siden opdateres løbende, så du altid kan holde dig opdateret med de seneste nyheder og informationer om udrykninger, døgnrapporter og andre relevante hændelser i lokalområdet.