SecOps konsulent med fokus på sårbarhedshåndtering til Netic i Aalborg

dato

Brænder du for operationel it-sikkerhed, tekniske analyser og et tæt samarbejde på tværs af specialistteams? Så er det måske dig, vi leder efter i Netics CISO-office i Aalborg.

Hos Netic er vores mission klar: Vores mere end 160 medarbejdere arbejder hver dag for at sikre stabil og sikker drift af kritiske it-systemer for vores kunder.

Som vores nye SecOps konsulent bliver du en central brik i at indfri det løfte. Du træder ind i CISO-office – et team af seks dedikerede kolleger, der dækker både teknisk it-sikkerhed, informationssikkerhed og compliance.

En hverdag i krydsfeltet mellem sikkerhed, drift og SOC

Du bliver en del af et team bestående af bl.a. sikkerhedsarkitekt, risk manager og en compliance manager. Sammen har vi det overordnede ansvar for både GRC (Governance, Risk & Compliance) og SecOps-aktiviteter i Netic.

I din dagligdag vil dit primære fokus være operationelt sikkerhedsarbejde. Du vil fungere som brobygger og indgå i en tæt, konstruktiv dialog med vores primære driftsteams, Servicedesk og Netics SOC (Security Operations Center). Dit arbejde vil i høj grad kredse om kritisk infrastruktur, hvor der stilles meget høje krav til effektiv og struktureret håndtering.

Helt konkret vil dine første opgaver kredse om sikring af effektiv sårbarhedshåndtering for kunder med meget høje krav til compliance og sikkerhed. Du vil desuden skulle sætte dig for bordenden i tilfælde af at der opstår kritiske sikkerhedshændelser og bistå med løsninger på nationalt niveau. Det forventes, at du med hjælp fra dine kollegaer selv kan drive disse opgaver i tæt dialog med kunderne.

Dine primære arbejdsopgaver bliver at:

  • Drive SecOps-processer med særligt fokus på sårbarhedsstyring og opfølgning på sårbarhedsscanninger.
  • Sikre udbedring af sårbarheder i tæt dialog med driftsteams og SOC – herunder rådgive om patches, hærdning, konfigurationer eller midlertidige workarounds.
  • Validere, kvalificere og udbygge mængden af relevante SIEM use-cases for detektion og incident-håndtering i samarbejde med SOC.
  • Indgå aktivt i håndteringen af sikkerhedshændelser (Incident Response).
  • Samarbejde tæt med det øvrige team om sikkerhedsarbejde og projekter.

Du vil i hverdagen arbejde med en vifte af tekniske platforme inden for EDR, logning, SIEM og sårbarhedsscanning.

At arbejde i Netic giver mig muligheden for at have direkte indflydelse på samfundets sikkerhed og modstandsdygtighed over for cyberangreb. Det er fedt, at mit arbejde betyder noget og kan påvirke mange mennesker.” Julie, Security Architect

Hvem er du?

Vi leder efter en kollega, der først og fremmest brænder for teknisk it-sikkerhed og har lyst til at fordybe sig i det tekniske sikkerhedsarbejde. Du motiveres af hurtigt at gennemskue komplekse sårbarheder og forstå de reelle konsekvenser, hvis de udnyttes. Du har et indre drive der gør at opgaver kommer i mål og en ansvarsfølelse der gør at du altid forsøger at optimere på processer og teknik.

Derudover forestiller vi os, at du:

  • Har erfaring med operationelt sikkerhedsarbejde – gerne nogle års erfaring fra en lignende SecOps- eller SOC-funktion.
  • Er en stærk formidler, der kan oversætte komplekse sikkerhedsproblemer til letforståelig og handlingsorienteret rådgivning for driftspersonalet.
  • Er samarbejdsorienteret og trives i rollen som det tekniske bindeled mellem CISO-office, SOC, driftsteams og Servicedesk.
  • Kan begå dig på engelsk og dansk. Vores processer og procedurer er skrevet på engelsk, mens vores dagligdag foregår på dansk.

Forud for ansættelse vil der blive indhentet straffeattest. Du skal kunne sikkerhedsgodkendes til højeste niveau og kunne opretholde sikkerhedsgodkendelsen gennem din ansættelse hos Netic.

Det er ikke et krav, at du har specifikke certificeringer med i bagagen. Det vigtigste er din erfaring og din tekniske nysgerrighed. Har du ambitioner om certificeringer fremadrettet, understøtter vi meget gerne din professionelle udvikling i relevant omfang.

Hvad tilbyder vi?

Hos Netic bliver du en del af en kultur præget af frihed, ansvar og fællesskab. Vi tror på, at de bedste løsninger skabes, når kloge hoveder arbejder sammen i et miljø, hvor der er plads til både faglig fordybelse og sociale arrangementer. Det er vores topprioritet, at vi altid er teknisk førende.

Derfor investerer vi aktivt i din fremtid:

  • Vi prioriterer kurser og certificeringer højt, så du altid er opdateret på de nyeste teknologier.
  • Vi værdsætter fællesskabet på kontoret, men er fleksible omkring hjemmearbejdsdage efter aftale.
  • Et godt kollegaskab med en uformel omgangstone, fredagsbar, personaleforening og mange arrangementer.
  • Konkurrencedygtig løn, pension, sundhedsforsikring, tandforsikring og en god kantineordning m.m.
Vil du med på holdet?

Ser du et match mellem dine interesser og mulighederne hos os, så send os dit CV og motiveret ansøgning, hvor du gerne beskriver de 1-3 områder, hvor du særligt mener, at du kan bidrage til Netics CISO-Office.

Der er tale om en fuldtidsstilling på 37 timer med udgangspunkt i vores kontor på Alfred Nobels Vej 25, 9220 Aalborg Ø, hvor samtaler også afholdes. Samtaler holdes løbende efter sommer.

Såfremt du har spørgsmål, er du velkommen til at kontakte


Fra den 27. juli:

Michael Krogsgaard, CISO and Team Lead, CISO Office

+45 7777 0934 eller mkd@netic.dk


Fra den 7. til den 14. juli:

Jes Eriksen, Director, IT Operations

+45 7777 0990


INFORMATIONER OM STILLINGEN:

- Arbejdspladsen ligger i:

Aalborg Kommune

-Virksomheden tilbyder:

-Arbejdsgiver:

Netic A/S, Alfred Nobels Vej, 9220 Aalborg Øst

-Ansøgning:

Ansøgningsfrist: 01-09-2026;

Se mere her: https://job.jobnet.dk/find-job/f3411ce6-f5e3-4a2b-bcce-21cdb37a2956

Data er automatisk hentet fra eksterne kilder, herunder JobNet.
Kilde: JobNet
Mest læste artikler