Rummelig villa med mange muligheder og seperat lejlighed i Vejgaard

Foto: Mæglerhuset Aalborg.
dato

Oplev denne spændende villa på Kålundsvej 8 i Vejgaard, som nu er til salg hos Mæglerhuset Aalborg. Boligen strækker sig over flere niveauer og byder på rummelige opholdsrum, en anvendelig førstesal og en totalrenoveret underetage med gulvvarme. Perfekt for både par og familier, der søger en kombination af storbyens muligheder og en rolig bolig i et veletableret kvarter.

Adresse: Kålundsvej 8 9000 Aalborg
Pris: 1.795.000

Velkommen til Kålundsvej 8 – en rummelig villa i Vejgaard, hvor gode opholdsrum, en anvendelig førstesal og en spændende underetage tilsammen giver dig rigtig mange muligheder. Boligen breder sig over flere niveauer, og særligt underetagen er værd at fremhæve med gulvvarme, nyere faciliteter og en gennemgribende renovering af en del af etagen.

Du bosætter dig i Vejgaard, hvor du får en god kombination af nærhed til Aalborgs mange muligheder og et veletableret boligområde omkring dig. Her er hverdagens fornødenheder inden for rækkevidde, og samtidig er der nem adgang videre mod både Aalborg centrum og resten af byen. Alt i alt en beliggenhed, der gør hverdagen nem for både parret og familien.

Indenfor bliver du budt velkommen i entréen, som fører videre til boligens fordelingsgang. Herfra åbner hjemmet sig blandt andet mod den store stue, hvor de mange vinduer lader dagslyset strømme ind fra flere sider. Rummets størrelse giver frihed til at skabe forskellige hyggelige zoner med eksempelvis en stor spiseafdeling, sofaarrangement og et ekstra hjørne til afslapning. Det er et naturligt samlingspunkt med plads til både hverdag og gæster.

Ved siden af ligger det separate køkken, som byder på gode arbejdsflader og fin skabsplads, mens et gæstetoilet fuldender etagen.

På førstesalen venter yderligere to store rum. Det ene er oplagt som soveværelse og har allerede indbyggede skabe, mens det andet giver god plads til eksempelvis børneværelse, kontor eller gæsteafdeling. Her er med andre ord fine muligheder for at tilpasse etagen efter familiens behov.

Underetagen tilfører huset ekstra anvendelsesmuligheder og fremstår totalrenoveret med ny el, kloak og gulvvarme. Her finder du et lyst køkken og et flot badeværelse med bruseområde samt flere disponible rum, der giver værdifuld ekstra plads til eksempelvis hobby, hjemmekontor og opbevaring. Der er desuden mulighed for at etablere en døråbning mellem de to kælderafsnit på højre side af teknikskabet og dermed skabe en anden sammenhæng mellem rummene.

Udelivet får også gode betingelser. Haven byder på en stor græsplæne med plads til både leg og afslapning, mens terrassen giver mulighed for at indrette hyggelige uderum. Dertil kommer en fin carport med plads til bilen og en garage med gode disponible kvadratmeter til værksted og/eller opbevaring.

På Kålundsvej 8 får du kort sagt en bolig med mange anvendelsesmuligheder, masser af plads og en underetage, der tilfører huset ekstra funktionalitet – alt sammen til en attraktiv pris i Vejgaard. Kontakt Mæglerhuset og book en fremvisning.

Boligens areal: 122m2
Værelser: 2
Grundareal: 788m2
Ejerudgift pr. måned: 1.907kr.

Mæglerhuset Aalborg

Vesterbro 48, st., Aalborg

509299..
Se på kort

åbningstider

Mandag - Torsdag: 10.00 - 16.30
Fredag: 10.00 - 15.30
Lørdag & Søndag: Lukket