Plusbussen i Aalborg triumferer med stigende passagertal og grøn transportvision

Foto: Aalborg Kommune.
dato

Plusbussen: En succes i Aalborgs bytrafik med stigende passagertal og miljøvenlig kørsel

I det seneste år har Plusbussen vist sig som en essentiel del af Aalborgs offentlige transport med en stigning i passagertallet på over 25% i de første 12 måneder alene. I 2024 transporterede Plusbussen 3,8 millioner passagerer, og på en gennemsnitlig hverdag benytter cirka 13.500 personer denne grønne transportløsning. På særligt travle dage kan passagertallet overstige 16.000.

Plusbussen kører i en dedikeret bane fra busterminalen til universitetet og har fortrinsret i alle kryds med lysregulering, hvilket sikrer smidig og effektiv kollektiv transport. I myldretiden kører busserne hver 7,5 minut, og strækningen mellem midtbyen og Gigantium kan tilbagelægges på under 15 minutter.

Som et miljøvenligt alternativ til traditionelle busser er Plusbussen el-drevet, støjsvag og bidrager til mindre trængsel og bedre trafiksikkerhed i Aalborgs bymiljø. Samtidig reducerer elektrificeringen luftforurening og støj, hvilket skaber et roligere og sundere miljø.

En enkeltbillet til Plusbussen koster 24 kroner, og billetpriserne dækker 95% af driftsomkostningerne. Desuden er fremtidige ekspansioner i vente, hvor antallet af afgange til Hospitalsbyen fordobles i august 2025. Dette vil resultere i, at Plusbusserne kører hvert kvarter i stedet for hver halve time. Samtidig er indkøbet af to nye Plusbusser under forberedelse.

Som Danmarks første BRT-løsning (Bus Rapid Transit) er Plusbussen 25 meter lang og kan rumme 153 passagerer. Ruten strækker sig over 12 km med 22 stationer og tager cirka 34 minutter. I alt er der 13 el-drevne Plusbusser, som oplades om natten. I det første år kørte disse busser 719.354 kilometer og var i drift i 34.837 timer.

Med fortsat stigende popularitet og fokus på bæredygtighed ser fremtiden lys ud for Plusbussen, som fortsætter med at spille en central rolle i byens infrastruktur og miljøvenlig transport.

https://www.aalborg.dk/nyheder/passagertallene-viser-at-plusbussen-er-populaer

Kilde: Aalborg Kommune