Moderne villa og charmerende lejlighed til salg i Aalborg

Foto: Mæglerhuset Aalborg.
dato

Mæglerhuset Aalborg kan nu præsentere to meget forskellige, men begge særdeles attraktive boliger i Aalborg. En moderne villa i Hasseris – perfekt for familien, der ønsker plads, komfort og en hyggelig have, og en charmerende og nyrenoveret lejlighed i Vejgaard – ideel til både singler, par eller førstegangskøbere, der vil bo bynært uden at gå på kompromis med atmosfære og kvalitet.

Villa med plads, lys og haveidyl i Hasseris

På Vester Vænge Alle 12 finder man en flot, stilfuld og fuldstændig indflytningsklar villa med en beliggenhed, der kombinerer ro og nærhed til byens muligheder. Her bor man trygt på en lukket vej, samtidig med at både Gl. Hasseris Skole, Hasseris Bymidte, idrætsfaciliteter og grønne områder som Kridtgraven er lige om hjørnet. Cykelturen til Aalborg centrum tager blot få minutter, så her får man det bedste fra begge verdener.

Boligen fremstår indbydende med et moderne køkken-alrum, hvor hvide, grebsfrie fronter og en rå murstensvæg skaber et både tidløst og personligt udtryk. I åben forbindelse ligger opholdsstuen, som sammen med køkkenet bliver boligens naturlige samlingspunkt. Troldtektlofter og et godt lysindfald binder rummene sammen. På stueplan er der desuden et flot badeværelse.

På førstesalen finder man endnu et badeværelse samt to gode værelser, hvoraf det ene har stort walk-in closet. Har man brug for flere værelser, kan rummet nemt opdeles i to. Kælderen er et ekstra plus og giver plads til både bryggers og to disponible rum, hvor de synlige bjælker skaber en hyggelig stemning.

Udendørs byder haven på masser af muligheder: en hævet terrasse, en stor fliseterrasse, frugttræer og flere små kroge, der indbyder til afslapning og samvær. Ejendommen rummer desuden garage og stort udhus.

Pris: 4.195.000 kr. – et oplagt valg for familien, der ønsker en villa i hjertet af Hasseris. Her kan du se mere information om boligen.


Renoveret lejlighed med charme og carport i Vejgaard

På Hadsundvej 4, 2. th. venter en smuk, gennemrenoveret lejlighed, som kombinerer klassisk charme med moderne komfort. Beliggenheden er central – med dagligvarebutikker, caféer og specialforretninger i Vejgaard bymidte lige om hjørnet og nem adgang til både Aalborg centrum, Østre Anlæg, Signalbakken og motorvejen.

Lejligheden er på 89 kvadratmeter og har gennemgået en omfattende renovering. I entréen mødes man af flotte akustikpaneler og praktisk opbevaring. Herfra åbner boligen sig mod to stuer en suite, hvor klassiske detaljer som stuk og en charmerende karnap i spisestuen giver en særlig atmosfære. Samtidig sikrer store vinduer et fantastisk lysindfald.

Køkkenet er elegant med hvide fyldningslåger og fine detaljer, der passer til lejlighedens stil. Her er plads til både madlavning og hyggelige stunder. Soveværelset er rummeligt med gode opbevaringsløsninger, mens badeværelset er praktisk indrettet med separat bruseniche.

Som en ekstra bonus medfølger hele 15 kvadratmeter kælderrum samt egen carport – noget man sjældent finder til lejligheder i området. De nye sildebensgulve fra 2024 fuldender indtrykket af en lejlighed, der er lige til at flytte ind i.

Pris: 1.495.000 kr. – en oplagt bolig for dig, der søger bynær komfort, charme og en praktisk hverdagsløsning. Du kan finde mere information om boligen her.


Vil du høre mere om Vester Vænge Alle 12 eller Hadsundvej 4, kan du kontakte Mæglerhuset Aalborg allerede i dag. Se mere på deres hjemmeside eller følg dem på Facebook for de nyeste boliger og åbent hus-arrangementer.

Kilde: Mæglerhuset
Mæglerhuset Aalborg

Vesterbro 48, st., Aalborg

509299..
Se på kort

åbningstider

Mandag - Torsdag: 10.00 - 16.30
Fredag: 10.00 - 15.30
Lørdag & Søndag: Lukket