Ferskenvej 49 i Aalborg er solgt for 5.925.000 - se køberen og 9 andre solgte boliger

dato

Vi følger boligmarkedet i og omkring Aalborg og har her samlet en oversigt over de seneste bolighandler

VORES By Aalborg følger boligmarkedet i og omkring Aalborg. Derfor får du en samlet oversigt over de seneste bolighandler fra egnen:

Ferskenvej 49 solgt for 5.925.000 kr.

Boligen overtages af Mia Thimes Horslev og Rasmus Thimes Horslev den 29. april. Køberen har betalt 5.925.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 32.201 pr kvm.

Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 3.300.000 og boligen er derfor handlet til 80% over den offentlige ejendomsvurdering.

Boligen er en villa med 5 værelser på i alt 184 kvm. og er opført i 2018. Grunden er på 748 kvm.

Se fotos af boligen her: skråfoto

Boligen er solgt af EDC Poul Erik Bech, Aalborg

Griegsvej 253 solgt for 4.125.000 kr.

Boligen overtages af Jeppe Borg Bremland og Josefine Lynge Rydahl den 15. juni. Køberen har betalt 4.125.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 22.297 pr kvm.

Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 2.800.000 og boligen er derfor handlet til 47% over den offentlige ejendomsvurdering.

Boligen er en villa med 7 værelser på i alt 185 kvm. og er opført i 2016. Grunden er på 909 kvm.

Se fotos af boligen her: skråfoto

Boligen er solgt af Nybolig Palle Ørtoft Hasseris

H.C. Hansens Vej 17 solgt for 3.150.000 kr.

Boligen overtages af Christian Flyger og Sara Nielsen den 22. april. Køberen har betalt 3.150.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 19.444 pr kvm.

Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 1.650.000 og boligen er derfor handlet til 91% over den offentlige ejendomsvurdering.

Boligen er en villa med 6 værelser på i alt 162 kvm. og er opført i 1969. Grunden er på 742 kvm.

Se fotos af boligen her: skråfoto

Boligen er solgt af RealMæglerne Brian Harbo

Stormgade 17A, 1. 1 solgt for 2.795.000 kr.

Boligen overtages af Astrid Bak Andreasen den 29. april. Køberen har betalt 2.795.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 30.714 pr kvm.

Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 960.000 og boligen er derfor handlet til 191% over den offentlige ejendomsvurdering.

Boligen er en ejerlejlighed med 3 værelser på i alt 91 kvm. og er opført i 2020. Grunden er på 645 kvm.

Se fotos af boligen her: skråfoto

Boligen er solgt af EDC Danebo, City, Aalborg

Furrebyvej 9 solgt for 2.750.000 kr.

Boligen overtages af Oliver Gatz Nielsen og Malene Højgård Thøgersen den 26. april. Køberen har betalt 2.750.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 17.405 pr kvm.

Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 1.250.000 og boligen er derfor handlet til 120% over den offentlige ejendomsvurdering.

Boligen er en villa med 5 værelser på i alt 158 kvm. og er opført i 1972. Grunden er på 868 kvm.

Se fotos af boligen her: skråfoto

Boligen er solgt af home Aalborg - Vejgaard

Christiansgade 35, 1. tv solgt for 1.550.000 kr.

Boligen overtages af køberen den 22. april. Køberen har betalt 1.550.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 21.528 pr kvm.

Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 780.000 og boligen er derfor handlet til 99% over den offentlige ejendomsvurdering.

Boligen er en ejerlejlighed med 3 værelser på i alt 72 kvm. og er opført i 1899. Grunden er på 370 kvm.

Se fotos af boligen her: skråfoto

Boligen er solgt af home Ejerlejlighedsbutikken Aalborg

Herluf Trolles Gade 7, 4. th solgt for 1.400.000 kr.

Boligen overtages af køberen den 07. maj. Køberen har betalt 1.400.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 19.178 pr kvm.

Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 860.000 og boligen er derfor handlet til 63% over den offentlige ejendomsvurdering.

Boligen er en ejerlejlighed med 3 værelser på i alt 73 kvm. og er opført i 1939.

Se fotos af boligen her: skråfoto

Boligen er solgt af EDC Poul Erik Bech, Aalborg

Vestre Fjordvej 44, 1. tv solgt for 1.049.000 kr.

Boligen overtages af køberen den 23. april. Køberen har betalt 1.049.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 16.919 pr kvm.

Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 710.000 og boligen er derfor handlet til 48% over den offentlige ejendomsvurdering.

Boligen er en ejerlejlighed med 2 værelser på i alt 62 kvm. og er opført i 1949. Grunden er på 705 kvm.

Se fotos af boligen her: skråfoto

Boligen er solgt af EDC Danebo, Aalborg

Holbergsgade 2, 3. tv solgt for 960.000 kr.

Boligen overtages af køberen den 20. april. Køberen har betalt 960.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 17.778 pr kvm.

Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 600.000 og boligen er derfor handlet til 60% over den offentlige ejendomsvurdering.

Boligen er en ejerlejlighed med 2 værelser på i alt 54 kvm. og er opført i 1911.

Se fotos af boligen her: skråfoto

Boligen er solgt af EDC Poul Erik Bech, Aalborg

Revlingbakken 33, 7. 809 solgt for 510.000 kr.

Boligen overtages af køberen den 21. april. Køberen har betalt 510.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 13.421 pr kvm.

Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 270.000 og boligen er derfor handlet til 89% over den offentlige ejendomsvurdering.

Boligen er en ejerlejlighed med 1 værelse på i alt 38 kvm. og er opført i 1972. Grunden er på 23.225 kvm.

Boligen er solgt af Thorkild Kristensen

Data er automatisk hentet fra eksterne kilder, herunder Boliga.dk.
Kilde: Boliga.dk